wz

Ubrousková technika

Ubrousková technika neboli decoupage je v současné době snad nejrozšířenější a nejoblíbenější dekorativní technikou, pomocí níž se dají ozdobit snad všechny možné předměty. Je tolik oblíbená právě proto, že i ti, kteří neumí vlastně ani pořádně vzít štětec do ruky, se stávají zručnými "malíři".

POTŘEBY:
- třívrstvé papírové ubrousky
- nůžky (nejlépe nějaké ostré)
- speciální lepidlo na decoupage (pokud však nemáte, tak si pro začátek vystačíte i s obyčejným lepidlem Herkules)
- předmět který chceme polepit (keramika, dřevo, plech ...)


POSTUP:
Z ubrousku opatrně vystřihneme nebo vytrháme motiv, který jsme si vybrali a oddělíme poslední potištěnou vrstvu. Pokud nejde ubrousek oddělit, pomůžeme si lepící páskou. Lepidlem natřeme místo na předmětu, který jsme si vybrali pro dekorování (nikdy ne ubrousek!) a ubrousek opatrně nalepíme. Nakonec ubrousek opatrně vyhladíme štětcem s lepidlem od středu ke krajům. Po zaschnutí celé pečlivě přelakujeme bezbarvým lakem nebo celý předmět přetřeme lepidlem.

 

 

KRAKELOVÁNÍ

Je to v podstatě imitace popraskaného povrchu. Budete potřebovat krakelovací lak. Rámeček, či jiný dekorovaný předmět natřete tmavou barvou. Po zaschnutí nanesete krakelovací lak, ten necháte "zavadnout" (na dotek by neměl lepit). Poté nanesete vrchní světlejší barvu. POZOR! Místa, která jsme již jednou natřeli, nesmíme natřít znova, jinak by nedošlo k popraskání. Krakelovací lak nanášíme jedním směrem a barvu na něj do kříže.

Krakelovací lak by neměl schnout déle jak 6 hodin, poté už nemusí dojít k vytvoření prasklinek.

R*A*D*A

Pokud máte velkou plochu, např. prostorový rámeček nebo nějakou nástěnku a je vám líto použít tolik krakelovacího laku, ale přesto byste rádi starý vzhled, tak mám pro vás jednu radu. Nejdříve naneste prví vrstvu barvy, měla by být světlejší. Nechte ji zaschnout a pak stačí vzít svíčku, nebo kus vosku a rám pořádně povoskovat. Pak naneste druhou barvu -tmavější. Nechte opět zaschnout a pomocí "šmirgl" papíru obruste navoskovaná místa. Vypadá to celkem efektně.

Levnější variantou krakelovacího laku je obyčejné lepidlo Herkules!!! Stačí jej natřít, nechat zaschnout a pak dále přetřít druhou barvou. Od krakelovacího laku téměř k nerozeznání.

STRUKTUROVÁNÍ

Velice pěknou metodou zdobení rámečků je strukturování. Potřebujete strukturovací pastu (já si koupila 250 ml za 150,-Kč). Pastu nanesete na rámeček pomocí špachtle (stačí placaté dřívko). Utvoříte povrch, jaký chcete. Necháte několik hodin zaschnout a můžete zdobit, např. tupováním, což vypadá velice efektně.

Zde je ukázka strukturování + tupování:

                     

TUPOVÁNÍ

Na tuto techniku potřebujete pouze potřebnou barvu a houbičku. Namícháte si potřebné odstíny a na rámeček je nanášíte pomocí houbičky. Ťukáte na povrch. Velice jednoduché a efektivní.

 

ZDOBENÍ MATERIÁLY

Jednou z levnějších technik, je zdobení různými materiály. Ke zdobení můžete požít kukuřici, mák, vločky, mušle, místo strukturovací pasty např. písek,.... Vše záleží pouze na vaší fantazii.

Dále můžete použít Keraplast, což je hmota schnoucí na vzduchu.

Zde je ukázka strukturování + tupování + zdobení materiály.

 

Zde jsem konkrétně použila kuličky černého pepře a na druhém obrázku písek:

 

 

Ubrousková technika použitá na kovovou fólii:

- potřeby: lepidlo, kovová fólie, štětec, ubrousek, nůžky, ostrá tužka

- postup: vystřihnutý ubrousek nalepíte na kovovou fólii, po zaschnutí obrys vystřihnete, z druhé strany ostrou tužkou vyryjete ornamenty

- nakonec (v mém případě motýlky) můžete nalepit na aranžmá, rámeček, květináč, ubrousková technika působí prostorově

   

 

Ubrousková technika použitá na lékařské špachtle:

- potřeby: lepidlo, štětec, lékařské špachtle, ubrousek, nůžky, izolepa, provázek, tavná pistole, řezák

- postup: - asi 9 ks špachtlí slepíme k sobě izolepou, aby se nerozjížděly

              - naneseme lepidlo a přilepíme ubrousek, po zaschnutí odstraníme izolepu, rozřežeme jednotlivé kousky špachtlí od sebe

              - pomocí provázku a tavné pistole nalepíme k sobě, aby se dal obrázek pověsit

POZOR: špachtle nemusíme slepovat provázkem, a v tom případě nám poslouží jako dětské puzzle!!!

 

 

GALERIE

zpět na techniky