wz

Hedvábí

Tuhle kategorii jsem se rozhodla založit z jednoho prostého důvodu. Jako maturitní práci jsem si zvolila právě malbu na hedvábí! Krom toho jsem brouzdala různě po internetu a k této kategorii jsem našla hrozně málo informací. Budu se tedy snažit vám tuto techniku alespoň trochu přiblížit.

Druhy hedvábí vhodné k malování:

- pongé 3,5; 5; 8; 12

- satén

- šifon

- samet

Materiál a pomůcky:

- hedvábí, guta (kontura - prodává se v různých barvách - černá, stříbrná, zlatá, měděná,...) asi 90,- Kč

- rám - hedvábí k rámu připevňujeme buď pomocí rýsováčků anebo žabek napnutých na gumě)

- barvy (Javana, Setasilk) 1 ks asi 85,- Kč

- různé druhy štětce - od 10,-Kč až do desítek korun, podle kvality

- žehlička (přežehlením fixujeme barvy, minimálně 5 minut, fén

- sůl - hrubá, jemná

- voda, igelit, ...

Jak jste mohli poznat z výpisu pomůcek, nejedná se o zrovna levnou techniku. Většinu potřeb běžně doma nemáme, a tak si je musíme koupit.

MOJE MATURITNÍ PRÁCE:

- pomocí rýsováčků vypneme hedvábí do rámu

- navrhneme si šablonu, kterou pomocí kontury naneseme na hedvábí

- tahy konturou musí být velice rychlé a rovnoměrné, pokud někde vynecháte, barva okamžitě proteče (ale mohu vás uklidnit, i když si budete myslet, jak máte konturu dokonale nanesenou, barva stejně proteče, stačí miniaturní, úplně nepatrná mezírka a barva proteče!! Ale nevzdávejte se, jedná se přeci o ruční práci a ta se hodnotí pro svoji originalitu!!)

- konturu nechejte několik hodin zaschnout, polotovar vypadá asi nějak takhle:

- poté pomocí štětce nanášejte barvu, nemusíte zajíždět až ke krajům, barva se rozpije sama :o)

- po zaschnutí barev výsledný výrobek zažehlíme: přes hedvábí položíme tenkou plachtu a každé místo pečlivě zažehlíme (já žehlila na stupeň jedna na žehličce, abych hedvábí nespálila)

A teď už k samotným výrobkům. První dva velké šátky jsou samotná maturitní práce, další dva malé jsem předváděla a vyráběla u praktické maturity.

 

 

Dva velké šátky jsem na laťky připevnila pomocí tavné pistole. Na laťku jsem nanesla lepidlo (POZOR HORKÉ!!) a poté přilepila hedvábí. Znovu upozorňuji pozor na prsty!!! Hedvábím se lepidlo snadno dostane na prsty!! Pak jsem nanesla další vrstvu lepidla a připevnila druhou laťku. Laťky jsem k sobě ještě vzájemně připevnila pomocí hřebíčků. Nakonec jsem přidělala provázek na pověšení.

HEDVÁBNÝ ZÁVĚS

ŠABLONY NA HEDVÁBÍ:

       

CIZÍ TVORBA:

                                 

            

zpět na techniky