wz

Tvorba ze dřeva

Právě jsem propadla nové mánii, a to vyřezávání ze dřeva. Tato technika vyžaduje větší technickou zručnost! Takže máte dvě možnosti, buďto požádat manžela, přítele či tatínka anebo zalovit v dílně a pustit se do práce sama! Já jsem zvolila druhou variantu!

Co budete potřebovat?

V první řadě návrh, co vlastně budete vyřezávat, pak kus překližky, nebo tenkého dřeva (asi do 1 cm). Lupínkovou pilku, ta je snad nejdůležitější a samozřejmě plátky do ní. Stojí něco okolo 9 Kč za kus, ale počítejte s tím, že než chytnete grif, tak jich spousty přetrháte. Dále potřebujete svěrák nebo svorky, pro připevnění desky, aby nelítala. A pro obroušení dřeva pilník nebo smirkový papír.

POSTUP:
Nakreslete si na dřevo motiv, který chcete vyřezávat. Ten pak začněte vyřezávat pilkou. Pokud vyřezáváte rohy, postupujte tak, že řežte jakoby na jednom místě a opatrně otáčejte pilkou. Můžete také udělat malým vrtákem do rohu dírku, do ní vsuňte list pilky a roh takto vyřežte. Přední a zadní stranu vyřezaného motivu a všechny hrany vyhlaďte pilníkem na dřevo nebo smirkovým papírem.

Motiv podle předlohy pomalujte a nechejte uschnout. Hotový motiv můžete přelakovat lakem. Já používám lesklý lak. Ale dostanete i matný. Jednotlivé díly slepte klihem nebo lepidlem na dřevo.

TIPY a TRIKY

Nepoužívejte malé kousky dřeva či překližky, nedají se při práci dobře držet.

MOJE TVORBA:

       

     

           

CIZÍ TVORBA:

                                     

zpět na techniky