wz

Batikování

TEXTIL PRO BATIKU

Pro batikování jsou vhodné především přírodní materiály, jako je bavlna, hedvábí, len, případně směsi těchto látek. Látky z umělých vláken se pro batikování téměř nepoužívají z důvodů minimální nasákavosti barev.

BARVY

Zásadní rozdíl mezi barvami vhodnými pro batikování spočívá v tom, jsou-li určeny pro batikování za studena (vlažná lázeň do 50°C) nebo batikování ve vařící lázni. Vhodnou barvu volíme podle metody batikování to znamená, že například při použití voskové batiky nesmíme použít vařící lázeň, protože bychom zabránili vzniku vlastního batikovacího efektu - vosk by se rozpustil.

BATIKOVÁNÍ ZA STUDENA

Batikovanou látku ponoříme do lázně s teplotou max. 50°C na dobu 15 min. až 1 hod. Čas potřebný k batikování ovlivňuje intenzitu obarvení látky a tím vzniká regulátor barvení. Na trhu je dostatečná nabídka barev. Proto doporučuji vždy dbát přiloženého návodu, kde je popsána příprava barvy, teplota a čas barvení. V návodu se také dozvíte, zda je vhodné používat stabilizátor barvy - sůl nebo ocet, případně kombinace obou.

BATIKOVÁNÍ VE VAŘÍCÍ LÁZNI

Barvu připravíme dle návodu výrobce ve vařící vodě. Batikovaný předmět můžeme ihned vkládat do této horké lázně. Lázeň udržujeme v teplotě doporučené výrobcem. Barevný odstín je nejlépe vyzkoušet na kousku látky.

DRUHY BATIKY

SYPANÁ BATIKA

Při sypané batice používáme přímo práškovou batikovací barvu. Na stůl položíme igelitovou fólii, abychom neobarvili pracovní desku. Látku, kterou chceme batikovat, předem položíme do slané vody (1 polévková lžíce na 5 litrů vody) a vyždímáme. Barvou začneme vysypávat žádané barevné obrazce.

Používáme-li různé barvy, např. modrou a žlutou, tak nám částečně odstín těchto barev zůstává a v místech, kde se jednotlivé barvy setkávají, vznikne nový odstín, v tomto případě zelený. Látku poté poskládáme, tím dostaneme pravidelně se opakující obrazce, anebo ji nepravidelně stočíme. Takto ji vložíme do nového mikrotenového sáčku a otvor v sáčku stáhneme motouzem tak, aby do sáčku nevnikla voda. Sáček vložíme do vařící vody a povaříme cca 20 minut. Po vyjmutí oděvu jej vymácháme v roztoku octa (v poměru 1: cca 30). Nakonec vyžehlíme. Pro usnadnění opakovaných motivů sypané batiky si můžeme předem vytvořit šablony.

ŠITÁ BATIKA

Požadovaný vzor všijeme do látky a poté nit stáhneme. Tímto způsobem vytváříme velmi přesné geometrické tvary. K šití je nutno použít silnější nitě. Vhodné je si zvolený vzor předkreslit. Po obarvení nitě vypářeme.

a) rovnou linku dostaneme sestehováním látky v přímé ose.

b) Zesílený vzor získáme sestehováním ve dvou linkách těsně nad sebou.

c) Jiný vzhled budou mít střídavé stehy nad sebou, vznikne vzor cik-cak.

d) Stehováním vytvoříme také vlnovku či jiné podobné tvary.

e) Další možností jsou různé geometrické tvary.

f) Můžeme vytvořit i efektní linku z drobných kroužků. Použijeme stejně kulaté - hrách, korálky - ty pravidelně za sebou klademe na látku a zavážeme.

nákres

VYVAZOVANÁ BATIKA

Princip vyvazované batiky spočívá v tom, že žádaný motiv se vyváže pomocí šňůrek nebo motouzků, které zabraňují probarvení látky v místě pod nimi. K vyvazování používáme nejlépe přírodní provázky, ale klidně můžete použít i obyčejný špagát. Pokud použijete barevný motouz, může se tato barva přenést do látky a zanechat stopu. Tato vlastnost barevného motouzu může vyvolat zajímavé efekty. Síla motouzu nám rovněž určuje šířku stopy. Čím silnější motouz, tím výraznější stopa neprobarvené látky.

zpět na techniky